תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק – מה יצא לכם מזה

תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק – מה יצא לכם מזה

לפי חוק איסור לשון הרע, ככל והנכם סבורים שנפגעתם מהוצאת דיבה ופגיעה בשמכם הטוב, הרי שיש ביכולתכם לתבוע עד 70,000 ₪ ללא הוכחת נזק וכפול מכך ככל שתוכיחו שלשון הרע נעשתה מתוך כוונה לפגוע בכם. מדובר במסלול תביעה "מקל", כך שדי בכך שתוכיחו כי הוציאו דיבתכם רעה בכדי שתקום לכם זכות הפיצוי וזאת מבלי שתצטרכו להוכיח שנגרם לכם נזק בפועל.

 

מהי לשון הרע בראי החוק

לשון הרע היא פרסום פוגעני שנעשה בעל פה, בכתב, בדפוס או בשידור אשר עלול לגרום לביזוי, השפלה, לעג, פגיעה במשרה, משלח יד או עסק. לפי החוק, על מנת שלשון הרע תהא כזו חייב להתקיים בה אלמנט של "פרסום". במילים אחרות היא חייבת לחצות את גבולות שני הצדדים ולהגיע לפחות לאדם נוסף מלבדם. פרסום יכול להתקיים במגוון רחב של צורות ודרכים, בעל פה, בכתב ובהתנהגות.

 

לשון הרע, עבירה פלילית או עוולה אזרחית

לשון הרע יכולה בנסיבות מסוימות להקים גם אחריות פלילית שדינה היא עד שנת מאסר. המיוחד בעבירה זו היא שהצד הנפגע יכול להגיש כנגד הפוגע "קובלנה פלילית", כך שהוא למעשה נכנס בנעלי המדינה, שהיא הריבון בכל הקשור להעמדה לדין פלילי במדינת ישראל, והנפגע הוא זה שמנהל את ההליך הפלילי כנגד הפוגע. על מנת שלשון הרע תהא עבירה פלילית יש להוכיח כי הייתה "כוונה לפגוע" קרי כי אותה לשון הרע, נעשתה בזדון, ברשעות, בארסיות ומתוך כוונה ממשית לגרום לפגיעה.

 

תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק

להבדיל מדיני הנזיקין ״הרגילים״, בהם על מנת שבית המשפט יפסוק עבור התובע פיצוי כספי הרי שעליו להוכיח את הנזק שנגרם לו, חוק איסור לשון הרע טומן בחובו מסלול מקל עם הצד הנפגע וזאת כיוון שהמחוקק יוצא מנקודת הנחה שהנזק שנגרם בעבירות לשון הרע הוא לעיתים נזק אשר קשה לאומדן או לכימות ובהתאם מעניק את האפשרות להגיש תביעה אזרחית ולקבל פיצוי כספי ומבלי להוכיח שנגרם נזק. במילים אחרות, די אם יוכיח התובע כי הנתבע הוציא דיבתו בכדי שתקום זכאותו לפיצוי והוא לא חייב להוכיח כי דיבה זו פגעה בו בפועל. יחד עם זאת וככל שיוכח בהליך האזרחי כי הצד הפוגע הוציא דיבתו של הנפגע "כוונה לפגוע" בו, יכול הנתבע לתבוע פיצוי כפול וזאת אף מבלי שתיפגע זכותו להוכיח את הנזקים שנגרמו לו עקב הדיבה.

 

תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק – אז מה יצא לכם מזה

פיצוי כספי אלא מה…אם אתם סבורים שהוציאו את דיבתכם ואם הדיבה הגיעה לפחות לאדם נוסף מלבדכם אל תהססו לפנות למשרד של עורך דין שלומי וינברג שהינו בעל ניסיון עשיר בניהול הליכים אלו. החוק מקל עם התובעים ונותן את האפשרות לתבוע מבלי שתצטרכו להוכיח את הנזק שנגרם לכם ונשמח לבחון את המקרה שלכם באופן פרטני ולהעניק לכם ייעוץ מקצועי.

דיגיטל טכנולוגיה כללי עיצוב שיווק שיווק שותפים
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לבנות קישורים איכותיים – בכור גולן
רוב, אם לא כל האתרים החזקים בעולם, נעזרים בקישורים חיצוניים כדי ליעל את שירותי האתר ולגרום למנועי...
קרא עוד »
ינו 21, 2021
מה המותג המוביל למזגני אינוורטר?
בשנים האחרונות הפכו מזגני אינוורטר ללהיט של פתרונות הקירור בישראל. לשימוש ביתי, בחללים מסחריים, בכל...
קרא עוד »
דצמ 29, 2020
כל מה שצריך לדעת על מספר חברה בארה"ב לצרכי מס EIN
מספר זיהוי המעסיק (EIN) הוא מרכיב חיוני במערכת המס בארה"ב, במיוחד עבור עסקים וארגונים. להלן מבט מקיף על...
קרא עוד »
אוק 12, 2023